Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Kvalita spánku v mnohom závisí od toho, aký matrac používate. Ak nie je dostatočne pohodlný, nevplýva len na to, či si dostatočne odpočiniete, môže priniesť aj problémy s pohybovou sústavou. Poradíme vám preto, ako vybrať matrac, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám.

Ako sa rozdeľujú matrace podľa tvrdosti

Matrace sa podľa ich tvrdosti delia do štyroch kategórií označených číslami 1 – 4. Môžete sa stretnúť tiež s delením na 5 tvrdostí, pričom však najmäkšie v tomto členení nie sú s ohľadom na zdravotné hľadisko vhodné na každodenné používanie. Neposkytujú totiž dostatočnú oporu pre pohybový aparát.

Pri výbere tvrdosti prihliadajte na vašu telesnú hmotnosť. Mäkké matrace sú vhodné pre nižšie váhové kategórie, pri vyššej hmotnosti je pre dostatočnú oporu tela potrebná vyššia tvrdosť. Priveľmi tvrdý matrac však tiež nie je vhodný. Mohol by spôsobiť bolesti svalov alebo kĺbov. Záleží tiež na pohlaví. Ženy najčastejšie uprednostnia mäkší matrac v tvrdosti 1 – 2, maximálne 3, muži tvrdší, čo predstavuje stupeň 3 – 4.

Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Tvrdosť 1

Pri členení na 4 stupne tvrdosti vám najmäkšie matrace označené číslom 1 poskytnú výborné prispôsobenie tvaru tela a minimálny protitlak. Pomáhajú uvoľniť svaly a ponúkajú aj riešenie pre seniorov s problémami pohybového aparátu. Mäkký materiál navyše zabraňuje vzniku preležanín. Využijú ich osoby s hmotnosťou do 60 kg a vyrábajú sa z latexu alebo peny.

Tvrdosť 2

2 a 3 patria medzi najviac preferované pri nákupoch. Tvrdosť 2 využijú ľudia s telesnou hmotnosťou do 100 kg. Sú dostatočne elastické a poskytnú tiež dobrú oporu pre chrbticu. Na ich výrobu sa používa viacero materiálov. Môžete si ich kúpiť v prevedení zo studenej peny, polyuretánu, viacerých materiálov v sendvičovom matraci a tiež ako pružinové a taštičkové matrace.

Tvrdosť 3

Matrace tvrdosti 3 sú určené až do hmotnosti 120 kg. Oceníte ich, ak hľadáte menšiu poddajnosť tvaru tela a lepšiu oporu pre váš chrbát. Tento stupeň je najvhodnejší pre deti a mladšie ročníky. V tvrdosti 3 si môžete zakúpiť sendvičové, taštičkové a pružinové matrace aj modely vyrobené z peny.

Tvrdosť 4

Tvrdosť 4 sa vyrába z polyuretánovej peny, ktorá sa kombinuje s inými materiálmi. Využijú ju osoby do 150 kg. Matrace tvrdosti 4 ponúkajú tvrdší podklad s vysokou schopnosťou opory chrbtice.

Matrace s dvojitou tvrdosťou

Ak si nie ste istí výberom, môžete si zvoliť matrac s dvojitou tvrdosťou. Takéto matrace umožňujú prispôsobiť tvrdosť podľa vašich aktuálnych požiadaviek. Postačí ich jednoducho otočiť.

Odlišná tvrdosť pre dvojlôžko

Ak hľadáte matrac na manželskú posteľ, môže sa stať, že každý partner bude mať iné nároky na jeho tvrdosť. V takom prípade hľadajte modely, ktoré ju majú na každej strane postele odlišnú. Vďaka tomu budete mať obaja presne také podmienky na spanie, aké vám najviac vyhovujú.

Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok
Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Voľba tvrdosti matraca podľa polohy v spánku

Na voľbu tvrdosti vplýva aj poloha, v ktorej najčastejšie spíte.

 • Na boku — pri polohe na boku budete potrebovať mäkký až stredne tvrdý matrac. Na tvrdom by vás počas noci mohli rušiť bolesti ramenného, kolenného a bedrového kĺbu, prípadne tiež stehenných svalov. Menšia tvrdosť sa lepšie prispôsobí tvaru tela bez veľkého protitlaku. Vhodné sú tiež zónované matrace.
 • Na chrbte — pri preferovanej polohe na chrbte je najvhodnejší tvrdší matrac. Váha sa na ňom rovnomerne rozloží, nedochádza k prepadaniu bedrovej časti ani neprimeranému tlaku na jednotlivé časti tela.
 • Na bruchu — vyberajte strednú tvrdosť. Takýto matrac sa prispôsobí tvaru tela a podoprie ho bez vytvárania zbytočného tlaku na brucho a krčnú chrbticu.
 • Viacero polôh — ak patríte medzi tých, ktorí polohy počas spánku striedajú, bude vám vyhovovať stredne tvrdý matrac.

Nosnosť, rozmery a životnosť

Okrem tvrdosti sa pri výbere zaujímajte aj o ďalšie parametre. Sú nimi:

 • Rozmery — pre pohodlný spánok je potrebné, aby matrac presahoval vašu výšku o 20 – 25 cm. Šírka by mala byť minimálne 80 cm.
 • Nosnosť — pri každom modeli nájdete tiež údaj o jeho nosnosti. Dôležité je však počítať s tým, že ide o maximálnu nosnosť. Aby ste predĺžili životnosť matraca, mali by ste si ponechať istú rezervu.
 • Výška — kvalitné matrace sa vyrábajú v minimálnej výške 15 cm. Výška ovplyvňuje tiež komfort pri vstávaní z postele. Pre seniorov sú najvhodnejšie s výškou 20 cm a viac a vyššia posteľ (spolu s matracom až do 60 cm).
 • Zónovanie — zónované matrace sú rozdelené na časti podľa toho, aký tlak vyvíja ľudské telo na konkrétne zóny. Môžu byť delené na 3 – 7 zón, ktoré poskytnú rozdielu oporu pre jednotlivé časti tela.

Aké materiály máte na výber

Moderné matrace ponúkajú možnosť voľby z mnohých materiálov.

 • Latexové — z tohto materiálu sa vyrábajú matrace nižšej tvrdosti. Aby sa zvýšila, pridávajú sa k latexu iné materiály (PUR a HR pena, kokosové vlákno). Môžete očakávať výborné kopírovanie tvaru tela. Nie sú vhodné pre alergikov ani priedušné.
 • Penové — vyrábajú sa v viacerých druhov pien (PUR pena, bio pena, HR studená pena, lenivá pena). Pre lepšie prispôsobenie ich vlastností sa môžu aj kombinovať. Penové sú vhodné na všetky typy roštov a sú tiež tvarovo stále.
 • Pre alergikov sú z tejto skupiny materiálov najvhodnejšie bio pena a HR studená pena. Pre seniorov je to lenivá pena.
 • Pružinové — sú dostatočne priedušné, nehromadí sa v nich prach a nemusíte sa obávať ani množenia roztočov. Nebudete ich ale môcť kombinovať s polohovateľným alebo lamelovým roštom. Pružinové sa vyrábajú v rôznych prevedeniach:
 • S klasickým pružinovým jadrom, kedy sú pre zníženie možnosti uvoľnenia pružiny prepojené.
 • Vyšší komfort a lepšie rozloženie hmotnosti ponúkajú taštičkové, v ktorých má každá pružina samostatné textilné puzdro.
 • Ak hľadáte najväčší komfort, zvoľte mikrotaštičkové pružiny, nie sú ale vhodné pre vyššiu hmotnosť tela.
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok
Doplnky

Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Kvalita spánku v mnohom závisí od toho, aký matrac používate. Ak nie je dostatočne pohodlný, nevplýva len na to, či si dostatočne odpočiniete, môže priniesť aj problémy s pohybovou sústavou. Poradíme vám preto, ako vybrať matrac, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám.

Jedálenský stôl
Kuchyňa a Jedáleň

Vyberáte jedálenský stôl? Poradíme vám

Jedálenský stôl je súčasť zariadenia kuchyne, ktorá patrí k tým najviac využívaným. Deti si na ňom robia domáce úlohy, stolujete na ňom a ponúkate občerstvenie svojim hosťom. Nejednej gazdinej navyše slúži ako rozšírenie pracovnej plochy pri príprave jedál. Ak chcete, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach, pri jeho výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko parametrov. Ktoré to sú a čo všetko máte pri nákupe k dispozícii?

Ako vybrať ideálny nočný stolík
Nábytok

Ako vybrať ideálny nočný stolík?

I keď je nočný stolík menších rozmerov, je dôležitou súčasťou zariadenia spálne. Pomáha dotvoriť jej dizajn a prispieva tiež k vášmu komfortu pri odpočinku. Ako si nočný stolík vybrať a na čo všetko pritom myslieť, vám poradíme v nasledujúcom krátkom návode.

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ
Nábytok

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ

Prespíme až tretinu nášho života, preto nie je jedno na čom ležíme. Výber manželskej postele môže byť orieškom, nakoľko musí vyhovovať obom ľuďom. Pre každého z nás predstavuje komfortný spánok niečo iné. Každopádne, pri výbere manželskej postele je základom váš stanovený rozpočet, voľba materiálu a kvalitné matrace. Prízvukujeme, že matrace sú na celej posteli tým najdôležitejším bodom, tu sa nebojte väčších investícií, vaša chrbtica a telo vám poďakujú…

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky
Nábytok

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky

Pred samotnou kúpou rohovej sedačky si v prvom rade precízne odmerajte priestor, kde by mala stáť. Aj keď sa interiérové trendy a dizajn neprestajne mení, rohové sedačky ostávajú neotrasiteľnou dominantou nášho domova. Trávime na nich voľné chvíle, relaxujeme a schádzame sa na nich s rodinou, či priateľmi. Pri výbere “tej pravej” sedačky by sme mali dbať na kvalitu, veľkosť a pohodlie.

Vyberáme si novú obývaciu stenu
Nábytok

Vyberáme si novú obývaciu stenu

Pod obývacou stenou si už dávno nepredstavíme ťažkopádnu a ozrutánsku konštrukciu, ktorá nás strašila v obývačke našich rodičov. Dnešné obývacie steny sú vzdušné, ľahko variovateľné a každý si medzi nimi nájde dizajn podľa vlastného vkusu. Pri výbere obývacej steny by ste mali brať do úvahy najmä dispozície a veľkosť vašej obývačky, vaše nároky na úložný priestor a v neposlednom rade vaše finančné možnosti.

Súbory cookies používame na zlepšenie vášho zážitku na našom webe. Prehliadaním tejto webovej stránky vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookies
Menu
0 Obľúbené produkty
Môj účet