Užitočné tipy, ako si vybrať tú správnu kuchynskú linku

Každá dobre navrhnutá kuchyňa má účelovo usporiadaný priestor, v ktorom sa nielenže cítite dobre, ale poskytuje dostatok miesta na všetky činnosti spojené s prípravou pokrmov. Kuchynská linka by mala mať správne rozmery a zapadať do celkovej dispozície vašej kuchyne. Pri plánovaní polohy novej kuchynskej linky je vhodné vytvoriť pomyselný trojuholník medzi sporákom, chladničkou a drezom. Najideálnejšou variantou je, samozrejme, zvoliť si kuchynskú linku v tvare písmena “L”.

Ideálne rozmery kuchynskej linky

Primeraný rozmer kuchynskej linky sú približne 4 m. Výška pracovnej dosky by sa mala pohybovať okolo 90 cm od zeme. Drez na umývanie riadu by mal byť dokonca o niečo vyšší. Vhodnú výšku zistíme tak, že sa postavíme k linke, ohneme ruky v lakťoch na 90 stupňov a vodorovne podržíme nad linkou. Ak máme dlane 15 cm nad linkou, výška je v poriadku. Vedľa drezu by ste mali mať dostatočný priestor na odkvapkávač riadu. Dĺžka pracovnej dosky by mala byť aspoň 100-120 cm a mala by byť umiestnená medzi sporákom a drezom. Je nutné tiež zvoliť adekvátne odstupy od jednotlivých častí, aby ste sa v kuchyni necítili stiesnene. Vzdialenosť medzi hornými a dolnými skrinkami by mala byť 50-55 cm.

Usporiadanie kuchynskej linky

Kuchynskú linku môžeme rozdeliť do jednotlivých zón, ktoré odpovedajú logickej postupnosti práce v kuchyni: skladovanie, mytie, príprava a varenie. Do úvahy je nutné brať tiež, či je gazdinka ľavák alebo pravák. Pre pravákov sa zóny umiestňujú zľava doprava a opačne. Dobré rozvrhnutie skriniek, poličiek a úložného priestoru vám v kuchyni zaručí hladký priebeh jednotlivých činností. Každá kuchyňa by mala byť vybavená kvalitným vysúvacím systémom, ktorý vám sprehľadní potraviny i kuchynský riad. Manipulácia s nimi je pohodlná a tichá. Praktické sú otočné drôtené koše alebo rohové polkruhové police.

Aký si zvoliť materiál

Luxusnejšie kuchyne sa vyrábajú z drahšieho, ale trvácneho masívu. Ak však máte obmedzený rozpočet, neváhajte investovať do lacnejšieho laminátu. Veľmi obľúbené sú kamenné pracovné dosky z mramora alebo zo žuly. Alternatívou je použitie dreva, nerezu alebo už spomínaného laminátu. Laminát má nízke nároky na údržbu a dobrú cenu. Na kuchynské dvierka je vhodné použiť MDF dosky, dyhu alebo klasické drevo. Dvierka môžete fóliovať alebo nalakovať (mat, lesk). Výhodou je tvarová stálosť, odolnosť voči mechanickému poškodeniu a zmenám teplôt.

Pri výbere vhodnej kuchynskej linky sa nikdy neoplatí šetriť, budete ju totiž využívať nepretržite každý deň. Zvoľte preto kvalitné materiály, ktoré vám budú slúžiť dlhé roky.

Zaujala Vás táto téma? Inšpirujte sa produktmi od overených obchodov v našej sekcii:

Kuchynské linky

Kuchyne

Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok
Doplnky

Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Kvalita spánku v mnohom závisí od toho, aký matrac používate. Ak nie je dostatočne pohodlný, nevplýva len na to, či si dostatočne odpočiniete, môže priniesť aj problémy s pohybovou sústavou. Poradíme vám preto, ako vybrať matrac, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám.

Jedálenský stôl
Nábytok

Vyberáte jedálenský stôl? Poradíme vám

Jedálenský stôl je súčasť zariadenia kuchyne, ktorá patrí k tým najviac využívaným. Deti si na ňom robia domáce úlohy, stolujete na ňom a ponúkate občerstvenie svojim hosťom. Nejednej gazdinej navyše slúži ako rozšírenie pracovnej plochy pri príprave jedál. Ak chcete, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach, pri jeho výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko parametrov. Ktoré to sú a čo všetko máte pri nákupe k dispozícii?

Ako vybrať ideálny nočný stolík
Doplnky

Ako vybrať ideálny nočný stolík?

I keď je nočný stolík menších rozmerov, je dôležitou súčasťou zariadenia spálne. Pomáha dotvoriť jej dizajn a prispieva tiež k vášmu komfortu pri odpočinku. Ako si nočný stolík vybrať a na čo všetko pritom myslieť, vám poradíme v nasledujúcom krátkom návode.

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ
Nábytok

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ

Prespíme až tretinu nášho života, preto nie je jedno na čom ležíme. Výber manželskej postele môže byť orieškom, nakoľko musí vyhovovať obom ľuďom. Pre každého z nás predstavuje komfortný spánok niečo iné. Každopádne, pri výbere manželskej postele je základom váš stanovený rozpočet, voľba materiálu a kvalitné matrace. Prízvukujeme, že matrace sú na celej posteli tým najdôležitejším bodom, tu sa nebojte väčších investícií, vaša chrbtica a telo vám poďakujú…

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky
Nábytok

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky

Pred samotnou kúpou rohovej sedačky si v prvom rade precízne odmerajte priestor, kde by mala stáť. Aj keď sa interiérové trendy a dizajn neprestajne mení, rohové sedačky ostávajú neotrasiteľnou dominantou nášho domova. Trávime na nich voľné chvíle, relaxujeme a schádzame sa na nich s rodinou, či priateľmi. Pri výbere “tej pravej” sedačky by sme mali dbať na kvalitu, veľkosť a pohodlie.

Vyberáme si novú obývaciu stenu
Nábytok

Vyberáme si novú obývaciu stenu

Pod obývacou stenou si už dávno nepredstavíme ťažkopádnu a ozrutánsku konštrukciu, ktorá nás strašila v obývačke našich rodičov. Dnešné obývacie steny sú vzdušné, ľahko variovateľné a každý si medzi nimi nájde dizajn podľa vlastného vkusu. Pri výbere obývacej steny by ste mali brať do úvahy najmä dispozície a veľkosť vašej obývačky, vaše nároky na úložný priestor a v neposlednom rade vaše finančné možnosti.

Menu
0 Obľúbené produkty
Môj účet