Nábytok

Vyberáme si novú obývaciu stenu

Vyberáme si novú obývaciu stenu

Pod obývacou stenou si už dávno nepredstavíme ťažkopádnu a ozrutánsku konštrukciu, ktorá nás strašila v obývačke našich rodičov. Dnešné obývacie steny sú vzdušné, ľahko variovateľné a každý si medzi nimi nájde dizajn podľa vlastného vkusu. Pri výbere obývacej steny by ste mali brať do úvahy najmä dispozície a veľkosť vašej obývačky, vaše nároky na úložný priestor a v neposlednom rade vaše finančné možnosti.

Aký je váš štýl?

Nová obývacia stena by mala prirodzene zapadnúť do ostatného zariadenia vašej obývačky a domácnosti vôbec. Mali by si vzájomne dizajnovo “sadnúť”. Taktiež berte ohľad na farbu vašich stien a podlahy. K svetlejšej podlahe voľte obývaciu stenu v tmavších farbách, lepšie vyniknú jej tvary. Ak máte obývačku spojenú s kuchyňou, obývacia stena by mala zľahka kopírovať štýl vášho kuchynského nábytku.

Veľkosť obývačky

Platí všeobecné pravidlo: čím menší priestor, o to jednoduchšia obývacia stena. Prehnane vysoká alebo prekombinovaná obývacia stena by mohla pôsobiť v malej obývačke stiesnene a mali by ste pocit, že vám doslova “padá na hlavu.” Ak zvolíte na umiestnenie obývacej steny dlhšiu stenu v obývačke, dajte si pozor, aby ste z oboch strán mali aspoň 1 m voľného priestoru.

Aký materiál?

Najčastejšie sa obývacie steny vyrábajú z dyhy, lamina, klasického masívu, MDF dosiek alebo kovové v kombinácii so sklom. Lamino je ľahko udržiavateľné, masív pôsobí luxusne, ale je drahé a ťažkopádne. Kovové obývacie steny sú vzdušné a poskytujú dostatok úložného priestoru.

Čím menej vecí, tým lepšie

Interiérové trendy velia jasne: na plnej čiare vyhráva minimalizmus. Je na vás, či si vyberiete obývaciu stenu v modernom, rustikálnom alebo provensálskom štýle: dôležité je, aby spolu všetko ladilo a pôsobilo harmonicky. Knihy a ostatné dekorácie preto radšej uložte na iné poličky. Obývacia stena má slúžiť predovšetkým na podporu vášho TV zariadenia, prípadne ďalšej zábavnej elektroniky.

Zaujala Vás táto téma? Inšpirujte sa produktmi od overených obchodov v našej sekcii:

Obývacie steny