Vyberáte jedálenský stôl? Poradíme vám

Jedálenský stôl je súčasť zariadenia kuchyne, ktorá patrí k tým najviac využívaným. Deti si na ňom robia domáce úlohy, stolujete na ňom a ponúkate občerstvenie svojim hosťom. Nejednej gazdinej navyše slúži ako rozšírenie pracovnej plochy pri príprave jedál. Ak chcete, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach, pri jeho výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko parametrov. Ktoré to sú a čo všetko máte pri nákupe k dispozícii?

Pevný alebo rozkladací jedálenský stôl?

Máte často hostí? Potom vám bude vyhovovať rozkladací jedálenský stôl. Rovnako, ak plánujete občas doma usporiadať početnejšiu oslavu. Rozkladacie stoly ponúkajú jednoduchú manipuláciu a prispôsobenie veľkosti aktuálnej potrebe. Môžete si ich vybrať z rôznych typov:

  • Klasický rozkladací stôl – najbežnejším typom je stôl s možnosťou rozloženia pridaním stredovej dosky. Krajné dosky stola od seba odtiahnete a pod nimi sa ukrýva stredová, ktorú medzi nich jednoducho pripojíte.
  • Sklápací stôl – modernejšie vyhotovenia ponúkajú rozkladanie pomocou sklápacej dosky stola. V nerozloženom stave sú jedna alebo dve dosky skryté. V prípade návštevy ich jednoducho vyklopíte.
  • Pevný jedálenský stôl – oceníte, ak vám priestorové možnosti neumožnia vybrať si rozkladací typ. Pevný model na druhej strane ponúka väčšiu variabilitu tvarov a je lacnejší.

Veľkosť jedálenského stola

Veľkosť stola zvoľte podľa počtu členov vašej domácnosti a spôsobu jeho využitia. Ak často jedávate v obývačke, postačí vám jedálenský stôl menších rozmerov. Naopak, ak si radi pekne prestriete a stolujete spolu s celou rodinou, zvoľte priestrannejší model. Vďaka jeho rozmerom sa vám naň zmestí nielen kompletný nedeľný obed, ale aj výzdoba.

Ak vás zaujímajú presné rozmery, minimálna šírka miesta na sedenie pre jednu osobu je 60 cm. Pri bežnom stolovaní, kedy vám stačí na jedálenský stôl položiť taniere, poháre a príbory, budete potrebovať šírku stola okolo 80 cm. Pre 4 osoby je potom vhodný model v rozmeroch 80 x 120 cm. Na pohodlné uloženie servírovacích nádob a výzdoby zvoľte šírku 100 cm.

Jedálenský stôl

Umiestnenie

Na rozmery a tiež tvar stola, bude vplývať jeho umiestnenie. Dbajte o to, aby po jeho stranách vznikol minimálne 0,8 m široký priestor na chodenie alebo manipuláciu so stoličkami. Pokiaľ vám neprekáža strata jedného miesta na sedenie, môžete stôl priraziť k stene.

Keď budete hľadať ideálne miesto pre jedálenský stôl, myslite tiež na jeho osvetlenie. Najčastejšou voľbou je priestor pod hlavným svietidlom miestnosti. Zabezpečíte tak dostatok svetla pre každého stolujúceho bez toho, aby na dosku stola dopadali ich tiene. Ak to nie je možné, môžete k stolu pridať nástenné svietidlo alebo vhodne využiť prirodzené denné svetlo.

Jedálenský stôl

Tvary jedálenských stolov

Tvar jedálenského stola závisí od veľkosti miestnosti, jej tvaru a tiež priestoru, ktorý máte k dispozícii.

  • Obdĺžnikový stôl — najkrajšie vynikne v podlhovastej miestnosti. Jeho tvar umožňuje umiestnenie do priestoru alebo ho môžete oprieť jednou stranou o stenu.
  • Okrúhly jedálenský stôl — pokiaľ máte veľkú kuchyňu alebo jedáleň, môžete si dovoliť aj okrúhly stôl. Najlepšie bude vyzerať v miestnosti v štvorcovom tvare.
  • Štvorcový stôl — bude vám vyhovovať do menšej miestnosti. Vopred počítajte s menšími rozmermi stolovej dosky.
  • Oválny stôl — oválny tvar pôsobí veľmi elegantne. Oproti obdĺžnikovému stolu však stráca možnosť prirazenia k stene.
Jedálenský stôl

Aký materiál vybrať

Jedálenské stoly sa vyrábajú z viacerých materiálov, ktoré sa od seba odlišujú vzhľadom, životnosťou aj pevnosťou.

  • Drevo — klasikou sú jedálenské stoly z masívu. Drevo ponúka prírodnú krásu, výbornú odolnosť a pevnosť. Drevený jedálenský stôl sa stane dominantou celého priestoru.
  • Laminovaná drevotrieska — ponúka výber z mnohých dekórov. V porovnaní s drevom je lacnejšia a má tiež kratšiu životnosť. Kvalitne spracovaný jedálenský stôl z drevotriesky však na prvý pohľad od dreveného takmer nerozoznáte.
  • Sklo — tento materiál je veľmi žiadaný najmä do moderných interiérov. Je k dispozícii v matnom aj čírom prevedení. Sklo je viac náchylné na mechanické poškodenie, výborne však odoláva vyšším teplotám. Vopred je potrebné počítať aj s náročnejším čistením.
Facebook
Pinterest
Twitter
Email
Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok
Doplnky

Ako vybrať kvalitný matrac pre výdatný spánok

Kvalita spánku v mnohom závisí od toho, aký matrac používate. Ak nie je dostatočne pohodlný, nevplýva len na to, či si dostatočne odpočiniete, môže priniesť aj problémy s pohybovou sústavou. Poradíme vám preto, ako vybrať matrac, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám.

Jedálenský stôl
Nábytok

Vyberáte jedálenský stôl? Poradíme vám

Jedálenský stôl je súčasť zariadenia kuchyne, ktorá patrí k tým najviac využívaným. Deti si na ňom robia domáce úlohy, stolujete na ňom a ponúkate občerstvenie svojim hosťom. Nejednej gazdinej navyše slúži ako rozšírenie pracovnej plochy pri príprave jedál. Ak chcete, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach, pri jeho výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko parametrov. Ktoré to sú a čo všetko máte pri nákupe k dispozícii?

Ako vybrať ideálny nočný stolík
Doplnky

Ako vybrať ideálny nočný stolík?

I keď je nočný stolík menších rozmerov, je dôležitou súčasťou zariadenia spálne. Pomáha dotvoriť jej dizajn a prispieva tiež k vášmu komfortu pri odpočinku. Ako si nočný stolík vybrať a na čo všetko pritom myslieť, vám poradíme v nasledujúcom krátkom návode.

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ
Nábytok

Ako si vybrať vhodnú manželskú posteľ

Prespíme až tretinu nášho života, preto nie je jedno na čom ležíme. Výber manželskej postele môže byť orieškom, nakoľko musí vyhovovať obom ľuďom. Pre každého z nás predstavuje komfortný spánok niečo iné. Každopádne, pri výbere manželskej postele je základom váš stanovený rozpočet, voľba materiálu a kvalitné matrace. Prízvukujeme, že matrace sú na celej posteli tým najdôležitejším bodom, tu sa nebojte väčších investícií, vaša chrbtica a telo vám poďakujú…

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky
Nábytok

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou rohovej sedačky

Pred samotnou kúpou rohovej sedačky si v prvom rade precízne odmerajte priestor, kde by mala stáť. Aj keď sa interiérové trendy a dizajn neprestajne mení, rohové sedačky ostávajú neotrasiteľnou dominantou nášho domova. Trávime na nich voľné chvíle, relaxujeme a schádzame sa na nich s rodinou, či priateľmi. Pri výbere “tej pravej” sedačky by sme mali dbať na kvalitu, veľkosť a pohodlie.

Vyberáme si novú obývaciu stenu
Nábytok

Vyberáme si novú obývaciu stenu

Pod obývacou stenou si už dávno nepredstavíme ťažkopádnu a ozrutánsku konštrukciu, ktorá nás strašila v obývačke našich rodičov. Dnešné obývacie steny sú vzdušné, ľahko variovateľné a každý si medzi nimi nájde dizajn podľa vlastného vkusu. Pri výbere obývacej steny by ste mali brať do úvahy najmä dispozície a veľkosť vašej obývačky, vaše nároky na úložný priestor a v neposlednom rade vaše finančné možnosti.

Začnite písať názov produktu, ktorý hľadáte.
Menu
0 Obľúbené produkty
Môj účet