Doplnky, Nábytok

Ako vybrať ideálny nočný stolík?

Ako vybrať ideálny nočný stolík

I keď je nočný stolík menších rozmerov, je dôležitou súčasťou zariadenia spálne. Pomáha dotvoriť jej dizajn a prispieva tiež k vášmu komfortu pri odpočinku. Ako si nočný stolík vybrať a na čo všetko pritom myslieť, vám poradíme v nasledujúcom krátkom návode.

Potrebujeme vlastne nočný stolík?

I keď si to počas bežného dňa možno neuvedomujeme, nočný stolík je významným prínosom k pohodliu počas chvíľ relaxu a spánku. Je miestom, kam si môžete odložiť časopis alebo knihu, okuliare, mobil, hodinky aj šperky a iné drobnosti. Bez neho by ste si všetky tieto veci museli odkladať na podlahu, kde by ste ich nemali dostatočne poruke.

Ako vybrať ideálny nočný stolík

Rozmery nočného stolíka

Nočné stolíky do spálne, ale i študentskej alebo hosťovskej izby, vyberajte s ohľadom na to, čo všetko si na ne budete chcieť odložiť. Je to len nočná lampa a budík, alebo by ste na ňom chceli mať položenú aj šperkovnicu? Nočný stolík môžete tiež ozdobiť fotografiami vašich blízkych. Od vašich odpovedí na tieto otázky sa bude odvíjať veľkosť odkladacej plochy. Zároveň sa riaďte veľkosťou miestnosti a postele. K menšej posteli sa viac hodí menší stolík. Naopak, ak máte veľkú spálňu s veľkorysým lôžkom, zvoľte nočné stolíky väčších rozmerov, ktoré vhodne doplnia jej dizajn.

Rozmery stolíka budú okrem toho závisieť od priestoru, ktorý máte k dispozícii a rozmerov postele. Tú by ste si mali kúpiť ako prvú. Iste nepostupujte naopak. Nočný stolík by mal mať rovnakú alebo o niečo nižšiu výšku ako posteľ vrátane matraca. Takáto výška zabezpečí pohodlné odkladanie a dočahovanie vecí bez toho, aby ste sa museli nakláňať. Hĺbka stolíka je spravidla okolo 60 cm, čo zabráni tomu, aby vám zavadzal pri vstávaní z postele.

So zásuvkami, poličkami alebo bez

Stolíky sa vyrábajú v jednoduchom prevedení bez poličiek a zásuviek alebo s nimi. Tu bude voľba závisieť od vašich preferencií. Poličky alebo zásuvka poskytnú viac miesta na odkladanie. Využijete ich na krém, lieky, ktoré chcete mať pri sebe, alebo knihy a časopisy.

Ako vybrať ideálny nočný stolík

Dizajn podľa vášho vkusu

Máte radi moderný dizajn, vidiecky, provensálsky alebo industriálny štýl zariadenia interiéru? Alebo vyhľadávate blízkosť prírody, ktorá jej vlastná škandinávskemu štýlu bývania? Nočný stolík si môžete vybrať v rôznom prevedení. Milovníci minimalizmu a moderného štýlu uprednostnia čisté línie a jednoduchšie tvary, na svoje si prídu aj obdivovatelia bohatého zdobenia.

Ako vybrať ideálny nočný stolík

Na materiáli záleží

I keď sa niektoré materiály na prvý pohľad od seba nedajú rozoznať, pri nákupe sa informujte aj o tomto parametre. Nočné stolíky sa vyrábajú najčastejšie z dreva a drevotriesky, môžete sa však stretnúť tiež s modelmi so sklom a kovom.

  • Drevo —  drevo a bývanie k sebe jednoznačne patria. Tento materiál v sebe skrýva čaro, ktoré oslovuje výrobcov nábytku už celé tisícročia. Okrem svojho nezameniteľného dizajnu ponúka pevnosť a dlhú životnosť. Myslite tiež na to, že nočný stolík z dreva je viac náchylný na poškodenie tekutinami.
  • Laminovaná drevotrieska — lacnejšia voľba, ktorá napodobňuje dekóry dreva a ponúka tiež mnoho farebných prevedení. Nočný stolík z drevotriesky nemá tak pevné spoje a je viac náchylný na mechanické poškodenie. Vzhľadom na malé namáhanie materiálu stolíka je však zaujímavou alternatívou aj k masívu.
  • Kov — kovové prvky objavíte na úchytkách, nožičkách alebo iných súčastiach stolíka. Kov sa využíva tiež ako nosný materiál. Veľmi pekne vyzerá v kombinácii s drevom alebo sklom.
  • Sklo — ak máte radi zaujímavý vzhľad, iste vás zaujme sklenený nočný stolík. Tento materiál najkrajšie vynikne v luxusnom alebo modernom dizajne spálne. Pri nákupe myslite na vyššiu hlučnosť pri odkladaní vecí.